Ako pracovať efektívne

A

Máš aj ty plno úloh a cieľov, ale nevieš si na ne nájsť čas?

Skáčeš od jedného k druhému a nakoniec sa s ničím poriadne neposunieš dopredu.

Chápem ťa, mal som rovnaký problém. A trvalo mi dlho, než sa ho dokázal vyriešiť.

Na vlastných chybách som sa postupne naučil, ako pracovať efektívne.

Začal som používať jednoduchú metódu, ktorá podstatne zvyšuje produktivitu mojej práce. Najlepšie na tom je, že táto metóda je úplne jednoduchá:

Pracujem v sústredených šprintoch.

Veľké úlohy si rozdelím na niekoľko šprintov, počas ktorých sa úplne odrežem od vonkajšieho sveta a plne sa sústredím na odvedenie kvalitnej práce.

Takýto šprint volám oslobodzujúci blok. Je to časový úsek, ktorý mi dovoľuje plne sa sústrediť bez rozptýlení iba na jednu vec.

Aby som si presne definoval, čo potrebujem odmakať, prejdem si na začiatku každého oslobodzujúceho bloku rýchleho sprievodcu pre produktivitu, a potom sa pustím do práce. Tohto sprievodcu si môžeš stiahnuť kliknutím sem.

Ako pracovať efektívne cez oslobodzujúci blok

Oslobodzujúci blok funguje na týchto siedmych princípoch:

  1. Dopredu si naplánuj časový úsek, v ktorom sa môžeš úplne odrezať od vonkajšieho sveta. Začni kľudne s kratším úsekom, napríklad polhodinou. Stanov si presný začiatok a koniec. Ak máš problém nájsť taký čas, pretože tvoj osobný a pracovný život ti to nedovoľuje, zváž vstať o polhodinu skôr z postele.
  2. Urči si jednu jedinú úlohu, ktorú budeš počas tvojho oslobodzujúceho bloku riešiť. Ak máš problém zvoliť si svoju úlohu, použi metódu z článku Ako sa sústrediť na jednu vec.
  3. Vypni svoj telefón. Ak máš kolegov alebo priateľov, ktorí sú zvyknutí, že ťa môžu kedykoľvek zastihnúť, vysvetli im dopredu, ako pracovať efektívne. Oznám im, že v daný čas budeš offline, pretože sa ideš sústrediť na svoju dôležitú úlohu.
  4. Odmietni všetky rozptýlenia. Uvidíš, že čoskoro pocítiš nutkanie otvoriť si sociálne siete, skontrolovať nové správy, alebo si ísť dať niečo pod zub. Odolaj. Počas tvojho oslobodzujúceho bloku sú takéto rozptýlenia tabu.
  5. Sústreď sa na prácu, ale nehanbi sa ani za nudu. Niekedy sa ti podarí odpracovať perfektnú prácu, no inokedy ti to vôbec nepôjde, takpovediac nebudeš vedieť chytiť slinu. To je v poriadku. Ber to ako tréning. Každý pocit nudy, ktorý prekonáš, je len krok k budovaniu disciplíny a sústredenosti.
  6. Urči si výhru. Dopredu si urči, čo bude pre teba symbolom odmeny. Stačí, keď to bude niečo malé, ale príjemné. Napríklad šálka kávy alebo kúsok čokolády. Odmeň sa za každý naplnený oslobodzujúci blok bez ohľadu na samotné výsledky, ktoré si v ňom dosiahol.
  7. Vytvor si spúšťač. Na začiatku každého oslobodzujúceho bloku urob niečo, čo ti začne vytvárať spúšťač návyku. Napríklad si trikrát pobúchaj po hrudi alebo si rozsvieť stolnú lampičku. Keď to budeš zakaždým opakovať, vytvorí sa ti mentálne prepojenie medzi touto mini-aktivitou a sústredením. Bude to tvoja tajný štartér, ako pracovať efektívne.

Ak si tak ešte neurobil, stiahni si sprievodcu pre produktivitu. Keď si ho prejdeš pred každým oslobodzujúcim blokom, správne sa naštartuješ a využiješ silu všetkých siedmich zásad efektivity. Stiahni si svojho sprievodcu kliknutím sem.

Daj vedieť v komentári o svojich skúsenostiach s produktivitou a prácou v sústredených šprintoch.

Dostaňme spolu tento článok k viacerým ľuďom. Zdieľaj tu:

O autorovi

Avatar photo
Ján Cibulka

Píšem o osobnom rozvoji a podnikaní na internete.