Ako si zvoliť životnú filozofiu

A

Väčšina ľudí si vlastnú životnú filozofiu nevybrala vedome. Dali im ju rodičia, ktorí si ju tiež sami nevybrali…

Životná filozofia je ovplyvnená kultúrou, životnými skúsenosťami, politickým systémom, náboženstvom a médiami. Nie je prekvapujúce, že výsledok takého mixu je do značnej miery nevyspytateľný.

Ani nevieme ako a začneme sa riadiť nejakou filozofiou, s ktorou pravdepodobne ostaneme až do konca života. Ale čo keď nie je správna? Možno iba zbytočne sťažuje cestu k naplneniu nášho potenciálu. Dá sa teda vybrať nejakú inú?

Určite áno. Ak prijmeme zodpovednosť za výber svojej filozofie, otvárajú sa nám mnohé možnosti.

V tomto článku priblížim deväť najznámejších filozofií, aby si mohol zistiť, ku ktorej máš najbližšie – a či to vyhovuje životu, aký chceš mať. Ak nie, môžeš si zvoliť inú filozofiu; alebo si z každej vybrať po kúsku a vytvoriť si svoju vlastnú, ako hovorí Braňo Dudáš v článku O pôvode životnej filozofie prirodzeným výberom:

Z filozofie si musím urobiť bufet a vybrať si to, čo mi najviac vyhovuje.

Braňo Dudáš

Pozrime sa teraz podrobnejšie na deväť najznámejších filozofií dnešného sveta.

Stoicizmus

Stoicizmus pomáha vyťaženým ľuďom zvládnuť stres, preto sa stal taký populárny medzi podnikateľmi, vrcholovými športovcami a manažérmi.

Táto životná filozofia dáva návod, ako žiť vo svete, v ktorom to nejde úplne podľa predstáv. Základnou myšlienkou je zaoberať sa iba tým, čo môžeme ovplyvniť. Veci mimo našu kontrolu treba prijať ako fakt a nerozptyľovať sa nimi.

Napríklad, dohodol si si piknik s priateľmi, ale začalo nepredvídane pršať? Alebo si dostal defekt, keď si sa ponáhľal na dôležitú schôdzku? Prijmi to bez emócií ako fakt a sústreď svoju energiu na nájdenie najlepšieho riešenia pre danú situáciu.

Kde hľadať pre viac info? Najznámejší predstavitelia tejto filozofie sú Seneca a Marcus Aurelius.

Nihilizmus

Podľa nihilizmu sme v tomto svete úplne bezvýznamní a život nemá žiadny hlbší zmyseľ.

Keď sa na vývoj vesmíru pozrieme z oddialeného pohľadu, pochopíme, že ľudské bytosti sú tu na návšteve zatiaľ iba na veľmi krátky čas. Rozsiahlosť vesmíru zároveň predpokladá, že v rámci neho sme (aspoň na nasledujúcich niekoľko miliónov rokov) úplne zanedbateľná súčasť.

Možno sme tu teda naozaj len náhodou a v podstate bez hlbšieho významu.

Najzaujímavejšou odveťou tejto filozofie je optimistický nihilizmus, ktorý prijíma fakt, že život nemá hlbší zmysel, ale napriek tomu si ho môžeme vychutnať. Odporúčam toto skvelé video.

Kde hľadať pre viac info? S nihilizmom je najviac spájaný Friedrich Nietzsche.

Existencializmus

Táto životná filozofia sa sústredí na problémy, ktoré vznikajú, ak prijmeme existenčný nihilizmus.

Ak naozaj nič nemá zmysel, prečo potom existujeme? Čo predstavuje naša vôľa a máme vôbec možnosť výberu alebo je všetko dopredu naplánované nejakým osudom a my sme vo svojej podstate iba bábky?

Kde hľadať pre viac info? V našich končinách sú najznámejší predstavitelia tejto filozofie Albert Camus a Jean-Paul Sartre.

Hedonizmus

Hedonizmus je najstaršia zaznamenaná filozofia na svete – spomenutá bola už v Epose o Gilgamešovi.

Táto filozofia je postavená na dvoch protikladoch – potešení a bolesti. Hovorí, že iba tieto dva pocity motivujú ľudí ku všetkým akciám.

Určitým spôsobom sa táto filozofia preniesla aj do marketingu. Každá reklama je založená na jednom z týchto dvoch predpokladov:

  • produkt nám prinesie viac potešenia,
  • produkt nás zbaví nepríjemností.

Hovorí sa, že tá druhá možnosť je pre ľudí silnejším motivátorom. Inými slovami, častejšie uprednostníme zníženie negatív pred zvýšením pozitív.

Kde hľadať pre viac info? Známym hedonistickým filozofom bol Epicurus.

Pesimizmus

V dnešnom svete hľadíme na pesimizmus trochu zaujato. V skutočnosti to je zaujímavá životná filozofia, ktorá sa zamýšľa nad prítomnosťou negatívnych aspektov existencie.

Pesimizmus považuje utrpenie za neoddeliteľnú súčasť života, a preto sa mu nemáme snažiť utiecť. V konečnom dôsledku je aj utrpenie iba ďalšou príchuťou nášho bytia.

Keby neexistovalo utrpenie, boli by sme ochudobnení o jednu dôležitú súčasť života rovnako, ako by sme boli ochudobnení o dôležitú súčasť jedla bez soli.

Kde hľadať pre viac info? Známym pesimistickým filozofom bol Arthur Schopenhauer.

Neopozitivizmus

Táto životná filozofia sa snaží vysvetliť svet z čisto logického a empirického hľadiska.

Je v rozpore zo všetkým, čo sa nedá logicky zdôvodniť alebo spoznať našimi zmyslami. Odmieta preto etiku, metafyziku a náboženstvo ako oblasti, ktoré nemajú pravdivostnú hodnotu.

Kde hľadať pre viac info? Jedným zo zakladateľov tejto filozofie bol Móritz Schlick.

Racionalizmus

Racionalizmus mi pripadá skoro ako protiklad logického pozitivizmu, pretože odmieta empirické vnímanie kvôli tomu, že naše zmysly nás môžu ľahko oklamať.

Miesto toho skúma svet z myšlienkového hľadiska.

Kde hľadať pre viac info? Známymi racionalistami sú Socrates a Descartes.

Taoizmus

Taoizmus hovorí, že všetky veci, živé aj neživé, sú prejavom tej istej skutočnosti, ktorou je Tao.

Tao v preklade znamená niečo ako „cesta“. Tento filozoficko-náboženský smer založil staroveký čínsky filozof Lao-c’ (po anglicky Lao Tzu) a v dnešnej dobe podobne ako Stoicizmus výrazne naberá na popularite.

Taoizmus sa sústredí na život v rovnováhe so zákonmi prírody. Zakladá si na troch pilieroch, ktorými sú súcit, jednoduchosť a trpezlivosť.

Kde hľadať pre viac info? Hlavným predstaviteľom je Lao-c’.

Budhizmus

Budhizmus má mnoho rôznych podôb, niektoré sú viac filozofiou a niektoré náboženstvom. Spája ich najmä pohľad na utrpenie.

Utrpenie podľa budhizmu vzniká z túžby po veciach, ktoré môžeme vnímať ľudskými zmyslami. Pomocou meditácie môžeme dosiahnuť poznanie, že takéto veci sú netrvalé a iluzórne, a preto nemajú zmysel.

Meditácia teda vedie k oslobodeniu sa od materiálneho sveta a ega. Stav, kedy sa nám to podarí, sa nazýva nirvána.

Kde hľadať pre viac info? Tibetský budhizmus reprezentuje Dalajláma, zaujímavý je aj zen budhizmus v podaní Thich Nhat Hanh.

Aká je tvoja obľúbená životná filozofia?

Životné filozofie sú odrazovým mostíkom pre správny mindset.

Ktorá z nich v tebe najviac rezonuje? Je to populárny stoicizmus či skôr tradičný budhizmus?

Alebo máš nejakú vlastnú filozofiu, ktorú by si chcel pridať?

Dostaňme spolu tento článok k viacerým ľuďom. Zdieľaj tu:

O autorovi

Avatar photo
Ján Cibulka

Píšem o osobnom rozvoji a podnikaní na internete.