Ako sa sústrediť na jednu vec

A

Tvoj potenciál má neobmedzené hranice. Môžeš dosiahnuť, čokoľvek si zaumieniš – ale musíš vedieť, ako sa sústrediť.

Veľmi málo ľudí sa dokáže sústrediť na jednu vec dostatočne dlhú dobu, kým sa dostaví skutočný výsledok.

Veď to určite poznáš zo svojho života… Povedal si si, že sa naučíš cudzí jazyk, ale kým si ho plynulo zvládol, prišla nejaká iná priorita. Napríklad si sa rozhodol, že sa vyšportuješ a zapísal si sa do fitka. Ale kým sa dostavil skutočný výsledok, vysvitlo, že treba zamakať na kariére… a tak ďalej.

Svoje priority príliš často meníme a tým sa oberáme o skutočné výsledky.

Môj pohľad radikálne zmenila úžasná kniha Jediná vec. Jej myšlienka je jednoduchá – sústreď sa iba na to najdôležitejšie.

Každý deň máme iba veľmi obmedzenú zásobu času a energie na to, aby sme sa posunuli tým správnym smerom.

Celú knihu som pre teba zhrnul v prehľadnom PDF, ktoré si môžeš stiahnuť kliknutím sem.

Už teraz vieš odpovedať na otázku: Je lepšie venovať všetok čas a energiu na viacero cieľov (obrázok A) alebo iba na jeden (obrázok B)?

Ako sa sústrediť - ukážka energie a času

Odpoveď je jasná.

Treba sa zamerať na jednu vec dostatočne dlhú dobu, až kým príde konečný výsledok.

Dosiahnutý výsledok už s nami navždy ostane, a potom môžeme zvoliť nový cieľ.

Keď sa učíš cudzí jazyk, tak vydrž až do získania plynulosti. Na všetky ostatné ciele dočasne zabudni. Každú voľnú sekundu, každú štipku energie venuj iba tomu jazyku. Zvládneš to skôr, než si myslíš, a potom si s čistým svedomím môžeš zvoliť nový cieľ.

Ako sa sústrediť - ukážka zmeny projektu

O veľkých cieľoch hovorím ako o projektoch, či už sú pracovného alebo osobného charakteru. Vždy sa sústredím iba na jeden projekt. Teraz je to Masterkurz.

To znamená, že sa nesnažím zároveň napísať novú knihu, naučiť sa programovať a trénovať na maratón. V minulosti som skúšal všetko naraz a… nefunguje to.

Keď si to však dám postupne, dá sa to hravo zvládnuť.

Znie to dobre? Ešte nie sme hotoví.

Ako sa sústrediť, keď je toho priveľa

V našom rozume je totiž hlboko zakorenený strach z toho, že o niečo prichádzame. To je hlavný dôvod, prečo skáčeme od jednej veci k druhej.

Nechceme si nič nechať ujsť, potrebujeme všetko naraz.

Preto čoskoro po prečítaní tohto článku budeš mať nutkanie opäť si naložiť na svoje plecia priveľa priorít. To je zabijákom produktivity.

Dá sa to prekonať iba zmenou myslenia. Miesto myslenia „Chcem všetko“ začni rozmýšľať spôsobom: „Som vďačný za to, čo mám.“

Vďaka tomu dokážeš odolať pokušeniam a udržíš svoje túžby po úspechu pod kontrolou.

Vyskúšaj to ešte dnes

Netreba to odkladať. Ešte dnes máš šancu začať.

Zober si kúsok papiera a napíš si úplne všetko, čo by si chcel dosiahnuť.

Môže to byť z akejkoľvek oblasti, napríklad:

  • Vzťahy: zlepšiť vzťah so svojou druhou polovičkou…
  • Zdravie: začať zdravo jesť…
  • Financie: našetriť si na výlet okolo sveta…
  • Kariéra: získať lepšiu pozíciu…
  • Rozvoj osobnosti: naučiť sa cudzí jazyk…

A potom si vyber jeden z nich a začni na ňom pracovať – ešte dnes.

Ak si nevieš vybrať, skús si ich zoradiť podľa:

  • Času, ktorý odhaduješ, že ti zaberú (zvoľ si ten najkratší)
  • Intenzity, ktorou ti pozitívne zmenia život (zvoľ si ten najmocnejší)

Ak si si už zvolil svoj hlavný a jediný projekt, do ktorého teraz dáš úplne všetko, pusti sa do toho s plným sústredením.

Inšpirácia od popredných slovenských blogerov

Na tipy pre sústredenosť som sa spýtal aj troch úspešných blogerov, ktorými sa môžeš inšpirovať.

Je to možno trochu netradičný tip. Nie sú to ani výživové doplnky, ani vymakané aplikácie či webstránky, ani rôzne metódy a techniky. To všetko využívam, no je to efektívne, ak ti to slúži ako pomôcka, nie ak sa staneš toho otrokom. Miesto toho poradím najzákladnejšiu vec, od ktorej sa naozaj vyvíja kvalita života. Spánok. Poriadne sa vyspať, najmä v čase maximálneho vyťaženia na výške, bolo najlepším riešením problémov so sústredením.

Mala som istý čas dve práce a bola som aj aktívna dobrovoľníčka, čo mi zaberalo niekedy aj 20 hodín týždenne. Napriek tomu som sa usilovala každý jeden deň (vrátane skúškového obdobia) spať 7-8 hodín. Krátkodobo sa to môže zdať ako strata času, ale vďaka tomu, že som bola naozaj konzistentná, som robila menej chýb a lepšie som sa vedela sústrediť. Mala som viac energie a pri písomkách som nemala problém aj „vymýšľať,“ lebo môj mozog bol oddýchnutý. To, že oddýchnuté telo aj myseľ sú veľmi dôležité, dokázali už mnohí odborníci a chcem veriť, že ľudí netreba dvakrát presviedčať, aby spali. 🙂

TIMKA – AUTORKA BLOGU TIMKABLOG.SK, NA KTOROM UŽ PÄŤ ROKOV PÍŠE KVALITNÉ ČLÁNKY O ŽIVOTNOM ŠTÝLE, BLOGOVANÍ A RADÁCH PRE ŠTUDENTOV. ZÁROVEŇ PRACUJE AKO REDAKTORKA PRE REFRESHER.

Zvýšenie koncentrácie vnímam ako schopnosť zamerať pozornosť na želaný objekt.

Pre dlhodobé budovanie kvalitnejšej schopnosti sústrediť sa je odpoveďou životný štýl. Životný štýl v mojom ponímaní vychádza z toho, z akých postojov konám a reagujem na to, čo sa v živote deje. To súvisí so sebahodnotou, láskyplnosťou alebo na druhej strane nenávisťou a nespokojnosťou a s tým súvisiacimi vzťahmi.

Samozrejme k dlhodobej schopnosti zlepšovania sústredenia patrí výživa tela, výživa mysle (čím svoju pozornosť kŕmim), rovnako aj vývaženosť mentálnej a fyzickej aktivity.

Človek, ktorý pracuje na svojom poslaní, má iskričku v očiach, t.z. láskyplnú motiváciu k tomu, čo robí, má prirodzene omnoho lepšiu schopnosť v procesoch sa sústrediť na potrebné. V tomto prípade nejde o vyčerpávajúce sústredenie, ale práve energiu posilňujúce.

K téme akútneho (teraz sa potrebujem sústrediť) zvýšenia sústredenosti používam:
– zdvihnem hlavu a očami zaostrím na nejaký bod v diaľke, často si pritom chytím bradu rukou a to mi pomáha udržať prúd myšlienok potrebným smerom,
– tiež si vytváram vhodné podmienky pre sústredenie, ak ma niečo ruší, napríklad ak som v spoločnosti iných ľudí, tak poviem “prosím počkaj chvíľku, sústredím sa”,
– ak je sústredenie pre mňa náročné a únavné, spravím si prestávku a prejdem sa, alebo spravím nejakú fyzickú aktivitu, aby som rozhýbal telo, zhlboka sa predýcham, spravím 10 pomalých nádychov a výdychov a počas tohto procesu svoju sústredenosť nechám rozptýliť a tým tu pozornosť regenerujem a naberám kapacitu k opätovnému sústredeniu,
– keď potrebujem byť kreatívny, pre lepšie sústredenie chodím do prírody a tam vízie, projekty, myšlienky rozvíjam, v prírode je jednoduchšie objaviť svoj stred, pretože tým práve sústredenie je.

Zaujímavé je si všimnúť rozdiel medzi uvoľneným sústredením a strnulou koncentráciou. Ak sa sústredím v napätí, tento proces sprevádza aj strach. Keď si to na sebe všimnem, zameriam sa na uvoľnenie celého tela a opäť prehĺbim a začnem dychať rytmicky.

MARTIN THÁM – AUTOR BLOGU WWW.MARTINTHAM.SK A INŠTRUKTOR METÓDY WIMA HOFA. UČÍ ĽUDÍ, AKO PREKONAŤ SVOJE LIMITY A VYBUDOVAŤ SI PEVNÉ ZDRAVIE.

Prvou základnou zmenou v rámci životného štýlu pre zlepšenie koncentrácie, ktorou by sa mal zaoberať každý, kto chce v tomto smere výsledky, je určite zmena raňajok (prípadne ich zaradenie, ak ich človek vynecháva). Správne raňajky však neznamenajú ovsenú kašu alebo misku ovocia, ako je bežne mylne propagované. Správne raňajky by mali pozostávať z bielkovín a zdravých tukov a nemali by obsahovať sacharidy (zelenina sa nepočíta). Takéto raňajky pomôžu zvýšiť produkciu dopamínu a acetylcholínu – neurotransmiterov, ktoré sú zodpovedné za mentálnu bdelosť, sústredenie sa a „dravosť“ pri plnení cieľov dňa.

Druhou základnou zmenou, ktorá povedie k dokonalej koncentrácii počas dňa, je skvalitnenie spánku. Kvalitný spánok môžeme definovať ako spánok, ktorý trvá 7-8h každý deň. Čo je ale podstatnejšie je, že za kvalitný spánok považujeme stav, kedy zaspávate do 5 minút od uloženia sa do postele (žiadne vtieravé myšlienky na prácu), spíte neprerušene celú noc (žiadne použitie WC alebo nočné budenie) a ráno sa zobudíte plní energie a pripravení okamžite fungovať (žiadne posúvanie budíka). Prvým základným krokom k zlepšeniu spánku je odstránenie deficitu magnézia prostredníctvom kvalitného produktu (nekvalitné magnézia z lekárne sú vyhadzovanie peňazí z okna).

MIROSLAV PROVAZNÍK – AUTOR BLOGU PROGRESSCULTURE.SK, NAPÍSAL VIAC AKO 180 ČLÁNKOV Z OBLASTI SILOVÉHO TRÉNINGU A STRAVOVANIA, SPÍKER, TRÉNER A NADŠENEC FUNKČNÝCH POSTUPOV V STRAVOVANÍ.

Záver

Verím, že ti tento článok, ako aj rady od Timky, Martina a Mira, pomohli 🙂

Ktoré rady ti najviac pomohli? Máš aj svoje vlastné? Podeľ sa v komentári.

Dostaňme spolu tento článok k viacerým ľuďom. Zdieľaj tu:

O autorovi

Avatar photo
Ján Cibulka

Píšem o osobnom rozvoji a podnikaní na internete.