Ako zvýšiť svoju produktivitu

A

Máš pocit, že ti čas tečie medzi prsty?

Napreduješ pomalšie, ako by si chcel?

To je dnes úplne bežný jav. Bez toho, že by si to vyriešil, ostane tvoj talent nenaplnený.

V tomto článku ti dám všetky odpovede ohľadom produktivity.

Rozdelil som to do dvoch častí. Najprv si vysvetlíme problémy s produktivitou:

  • Ujasníme si, čo produktivita predstavuje a prečo o nej má veľa ľudí nesprávnu predstavu
  • Prečo je pre teba dôležitá a s akými problémami sa ľudia najčastejšie potýkajú

Potom prejdeme k riešeniam:

  • Dám ti päť rýchlych krokov, ako zvýšiť produktivitu ešte dnes
  • Podelím sa o rady úspešných slovenských blogerov a podnikateľov

Na stiahnutie Pripravil som pre teba kompletný prehľad najlepších kníh o produktivite a doplnil som to aj zoznamom parádnych aplikácií, ktoré mi s produktivitou pomáhajú. Stiahni si to všetko kliknutím sem.

Problémy s produktivitou

Ak nie je problém jasne definovaný, nedá sa riešiť. Preto v prvom rade musíme vedieť, čo produktivita znamená.

Zabudnime na staré definície, ktoré hovoria o množstve práce. Koľko práce dokážeme odrobiť je úplne irelevantné.

Miesto množstve práce budeme merať dosahovanie cieľov.

Osobná produktivita znamená, ako rýchlo sa dostaneme k nášmu cieľu.

Definícia produktivity

Túto myšlienku ako prvý spomenul Peter Drucker. Neskôr ju rozšíril Tim Ferriss, ktorý to krásne zhrnul: Nikdy nezabúdaj na rozdiel medzi efektivitou a efektívnosťou. To prvé je, koľko makáš a to druhé, či makáš na správnych veciach. To druhé je oveľa dôležitejšie.

Prečo je osobná aj pracovná produktivita dôležitá

Zvýšenie produktivity má tri hlavné výhody (málokto si ich uvedomuje).

Po prvé, ušetríme si mnoho času. Čas je nesmierne cenný. Zabudnime na peniaze. Čím viac času máme, tým sme bohatší. Môžeme ho spotrebovať pre svojich blízkych, osobný rozvoj, koníčky… alebo kľudne aj nové ciele. Čas nám dáva slobodu.

Po druhé, dvíha to naše sebavedomie. Čím sme efektívnejší, tým viac budeme veriť vo svoje schopnosti. Spúšťa to pozitívny kolobeh:

Pozitívny začarovaný kruh, ako zvýšiť produktivitu

Po tretie, pomáha to naplniť náš potenciál. Ak chceme mať pocit, že život mal zmysel, nesmieme premrhať svoj potenciál. Ten nenahraditeľný pocit naplnenia, pocit, že to stálo za to – dostaneme ho jedine vtedy, ak využijeme svoj potenciál a niečo na tomto svete zanecháme. A v tom bude našim najlepším pomocníkom zvýšená produktivita práce.

Časté problémy s produktivitou

Mám pre teba dobrú správu – prvý problém s produktivitou si už vyriešil.

Najčastejším problémom totiž je, že ľudia si ani neuvedomujú, že majú svoju produktivitu zlepšiť. Cítia, že čas sa im stráca a nikam sa neposúvajú, ale nenapadne ich s tým niečo urobiť. Nevedia, že:

Aj produktivita je len zručnosť, ktorá sa dá naučiť.

Keď sa túto zručnosť naučíš, urobíš ten najlepší krok smerom k naplneniu svojho potenciálu.

Tým, že si sa pustil do čítania tohto článku si už začal túto zručnosť budovať. Najťažší krok máš už za sebou.

Ostatné problémy s produktivitou už teraz nebude problém vyriešiť technikami, ktoré sa spolu naučíme. Všetky tieto ostatné problémy totiž súvisia s rozptýlením.

Rozptýlenie je hlavnou prekážkou, ako zvýšiť produktivitu

V dnešnej technologickej dobe na nás vplýva stále viac rozptýlení. Týkajú sa jednej z týchto troch oblastí:

  • Pracovné prostredie
    Pravdepodobne sa okolo teba neustále niečo deje. Ak pracuješ z domu, možno beží na pozadí televízor, možno sa v druhej izbe naháňajú deti, možno sused opäť vypeckoval hudbu na maximum. Ak pracuješ v kancelárii, poznáš všetky tie kávičky, mítingy, neodkladné úlohy, ktoré neustále prerušujú to, na čo si sa chcel sústrediť.
  • Technológie
    Telefón zvoní každý pár minút. Notifikácie, správy, novinky… všetci sa bijú o tvoju pozornosť. Nielen tvoji blízki, ale aj spoločnosti ako Facebook a Google. Tí zamestnávajú celé tímy psychológov, ktoré im návykovým designom aplikácií pomáhajú udržiavať tvoju pozornosť každý deň, po celý deň.
  • Osobný život
    Aj osobný život si samozrejme vyžaduje svoju pozornosť. Nakupovanie, varenie, upratovanie, starostlivosť o deti, platenie účtov, a všetky tie veci, ktoré treba porobiť, aby sme mohli existovať v pohode. Obzvlášť pri práci z domu nie je ľahké udržať všetko pod pokrievkou.

Metódy, ako zvýšiť produktivitu

Je na čase sa s týmito problémami popasovať a prejsť ku konkrétnym technikám, ako produktivitu zvýšiť. Najprv sa podelím o mojich päť rýchlych spôsobov pre zvýšenie produktivity, a potom aj o rady úspešných slovenských blogerov a podnikateľov, Martina Mišíka a Miloslava Ježa.

  1. Priprav sa deň vopred
    Ak by si mal urobiť len jednu vec pre zvýšenie svojej produktivity, tak nech je to rýchla príprava večer na ďalší deň. Stačí, keď si urobíš jasno vo svojich prioritách a zvolíš, čo bude nevyhnutné urobiť, aby si sa posunul bližšie k svojim cieľom. Zaberie ti to len desať minút, ale zajtra ti to môže ušetriť až niekoľko hodín.
  2. Vytvor si ranný rituál
    Pre naštartovanie produktívneho dňa pomáha jednoduchý rituál. V mojom prípade začínam pohárom vody, krátkou meditáciou, pripomenutím si vízie a cieľov. Je to rýchle a účinné. Okamžite to pripraví mozog na koncentrovanú prácu a naštartuje dávku motivácie.
  3. Začni tým najdôležitejším
    Keď začneš makať, pusti sa rovno do toho najdôležitejšieho. Sústreď sa iba na jednu vec, ktorá ťa najviac priblíži k tvojim cieľom. Neotváraj emaily ani žiadne iné informácie z vonkajšieho sveta, kým si nedokončíš, čo treba.
  4. Zvýš svoju energiu
    S jasnou mysľou sa odvádza lepší výkon. Musíš mať zdravú energiu, aby si vyťažil zo svojho dňa maximum. Daj si teda záležať, aby si sa staral o svoju myseľ aj telo poriadne. Pi veľa vody, jedz zdravo, pracuj v nízkej teplote a nevynechávaj cvičenie.
  5. Vypni svoj telefón
    Keď sa potrebuješ sústrediť, telefón je tvojim úhlavným nepriateľom. Vypni ho na hodinu či dve, aby si sa oslobodil. Aj keď to bude zo začiatku zvláštny pocit, uvidíš, že sa nič nestane, že o nič neprídeš. Ak sú tvoji blízky, priatelia či kolegovia zvyknutí, že ťa môžu kedykoľvek zastihnúť, daj im dopredu vedieť, že v tom a tom čase nebudeš dostupný, pretože makáš.

INŠPIRÁCIA OD POPREDNÝCH SLOVENSKÝCH BLOGEROV

Na tipy pre produktivitu som sa spýtal aj dvoch úspešných blogerov, ktorými sa môžeš inšpirovať.

Poznaj svoje priority – ktoré činnosti ťa posúvajú k tvojim dlhodobým cieľom? Vyhraď si pre ne potrebný čas. Nenechaj sa vtiahnuť do kolotoča „naliehavej“ operatívy, ktorá je síce schopná vyplniť celý tvoj deň, ale k tvojim cieľom ťa veľmi nepriblíži. Priority by mali byť to prvé, čo si pri plánovaní poznačíš do diára.

Pracuj v časových blokoch – najlepšie výsledky dosiahneš, keď sa budeš rovnakým činnostiam venovať v súvislom časovom úseku. Nemiešaj navzájom rôzne typy činností –  ak napríklad potrebuješ telefonovať klientom, vyhraď si na to povedzme 30 minút a iba telefonuj klientom, nič iné. Keď nebudeš „prepínať“ medzi aktivitami, ušetríš čas a budeš sa vedieť oveľa lepšie sústrediť.

Dokončuj úlohy – ak je to možné, nenechávaj si rozrobenú prácu na neskôr. Plánuj si iba také „sústa“, ktoré dokážeš v stanovenom čase dokončiť. Ak ide o zložitú úlohu, rozdeľ si ju na viac častí. Radšej potiahni o 10 minút dlhšie, ako nechať prácu nedokončenú. Nepoznám lepší pocit, ako ukončiť deň s pocitom, že je „hotovo“ 🙂

MARTIN MIŠÍK – AUTOR BLOGU WWW.AKOPREDAVAT.SK, NA KTOROM UŽ DESAŤ ROKOV PÍŠE KVALITNÉ ČLÁNKY O TECHNIKÁCH PREDAJA. OSOBNE VYŠKOLIL UŽ VYŠE 12 TISÍC PREDAJCOV.

Rozdeľ si deň na tvorivú časť a operatívnu časť. Tvorivá je ráno a dopoludnia, keď je najčerstvejšia myseľ. Čas na vykonávanie operatívnych úloh si vyčleň až na neskoršiu časť dňa.

Počas procesu tvorby buď odstrihnutý od sociálnych sietí. Tvoj mobil musí byť mimo dosahu. Zavri si ho do skrinky alebo nechaj v taške. Počas práce maj zatvorené všetky sociálne siete.

Maj vypnuté akékoľvek notifikácie. Nemôžeš sa nechať vyrušovať a rozptyľovať prichádzajúcimi upozorneniami.

Maj vypnuté maily. Ty rozhoduješ o tom, kedy sa do svojho mailboxu pozrieš. Nemôže to byť tak, že ti budú narúšať program neustále prichádzajúce správy. Stanov si časy počas dňa, kedy sa prihlásiš do mailu a odpovieš na došlé správy. Malo by to byť vždy až po skončení tvorivej časti.

Pracuj v blokoch. Podobné aktivity sa nesnaž robiť priebežne, ale urob ich naraz. Napríklad, ak potrebuješ urobiť niekoľko bankových prevodov, tak ich nerob niekoľkokrát za deň. Vyčleň si konkrétny čas vo svojom pracovnom dni a urobi ich vtedy všetky naraz.

MILOSLAV JEŽO – AUTOR BLOGU WWW.MILOSLAVJEZO.SK. UŽ SEDEM ROKOV SA VENUJE ONLINE BIZNISU, JE ŠPECIALISTA NA VYTVÁRANIE DIGITÁLNYCH A FYZICKÝCH PRODUKTOV, POMÁHA ĽUĎOM ROZBEHNÚŤ SI SVOJE ONLINE PODNIKANIE.

Máš v sebe ohromné množstvo potenciálu, ktorý čaká na svoju príležitosť

Teraz už máš návod, ako za svoj deň dosiahnuť maximum. Choď na to však postupne. Vyber si jednu metódu a sústreď sa na ňu, až kým sa pre teba nestane štandardom. Potom postupne pridávaj ďalšie.

Nezabudni si k tomu stiahnuť zoznam najlepších kníh a aplikácií pre zvýšenie produktivity.

O produktivite sa môžeš dočítať aj v ďalších článkoch z tejto série:

Dostaňme spolu tento článok k viacerým ľuďom. Zdieľaj tu:

O autorovi

Avatar photo
Ján Cibulka

Píšem o osobnom rozvoji a podnikaní na internete.