Naše správanie je silne ovplyvnené návykmi.
Zdanlivo malé a jednoduché návyky, ktoré si počas života budujeme, môžu znamenať, či skončíme zdraví alebo chorí, bohatí alebo chudobní, šťastní alebo nešťastní.
Ak sa zaujímaš o osobný rozvoj a produktivitu, návyky sú jedným zo základných pilierov.
Stiahni si sprievodcu pre tvorbu správnych návykov kliknutím sem.
1. Začni s minimalistickým návykom
Keď sa niekto rozhodne vybudovať nový návyk, častokrát v návale motivácie precení svoju silu vôle.
Napríklad si povieš, že začneš chodiť do fitka, a to rovno päťkrát týždenne. Ak si dovtedy s fitkom nemal pravidelnú skúsenosť, dlho to nevydržíš.
Po pár dňoch ti ostáva iba posťažovať sa na nedostatok sily vôle a s návykom je koniec.
Sila vôle totiž funguje ako baterka v mobile. Postupne sa od rána vybíja v závislosti na tom, ako často ju používame. Ak máš ťažký deň a svoju silu vôle si vyčerpal, večer ti už neostane dostatok, aby si do toho fitka išiel.
Preto je lepšie urobiť si na začiatok minimalistický návyk, napríklad urobiť päť klikov denne. To zvládneš bez ohľadu na to, aký ťažký deň si mal.
Vyhýbaj sa tiež budovaniu viacerých návykov súčasne. Vždy je lepšie sústrediť sa iba na jednu vec.
2. Pridávaj si v malých dávkach
Svoje návyky si buduj pomaly. Čím pomalšie na to pôjdeš, tým ďalej zájdeš.
Napríklad, k tým klikom si pridaj každý deň jeden naviac. Zdá sa to úplne zanedbateľné, ale za mesiac by si týmto spôsobom urobil dokopy 585 klikov. Ak si dovtedy nezvykol cvičiť, taký výsledok je úžasný.
Naopak, ak necháš svoje telo alebo ducha degradovať, má to presne opačný efekt. Ak každý deň vypiješ pohár koly, po pár rokoch bude hroziť cukrovka aj zubná protéza…
3. Rozdeľ si rastúci návyk na dva menšie
Ak budeš svoj návyk rozširovať v malých dávkach, čoskoro začne exponenciálne narastať.
Aby si zachoval jednoduchosť a nezačal dosahovať limity sily vôle, priebežne si rastúce návyky rozdeľuj na niekoľko menších.
Ak si napríklad dosiahol 20 klikov za deň, rozdeľ si ich na dvakrát po 10.
4. Očakávaj prešľapy
Aj pri tej najlepšej vôli sa ti niekedy stane, že svoj návyk nevykonáš. Možno máš zrovna nabitý deň a úplne ti to vyfučalo z hlavy, alebo si naozaj bol taký unavený, že sa ti nedalo.
Stáva sa to každému. Dôležité je, aby si sa kvôli tomu na seba nehneval.
Musíš sa zbaviť pocitu zlyhania. Tento pocit má totiž veľmi kontraproduktívnu silu a znižuje tvoje sebavedomie.
Možno to poznáš – napríklad sa snažíš stravovať zdravo, jeden deň nevydržíš a kúpiš si zmrzlinu. Potom príde pocit zlyhania, kúpiš k tomu aj čipsy, kolu a ide sa dolu vodou.
Preto sa nesnaž byť dokonalý. Priprav sa na to, že prídu aj občasné prešľapy a to je fajn. Skús ich predvídať a zabrániť im ešte než sa stanú. A ak už sa stanú, nerob z toho veľkú vedu a pokračuj vo svojom návyku s kľudom.
Naopak, zakaždým, keď sa ti podarí návyk naplniť, nezabudni sa odmeniť. Potľapkaj sa po pleci a povedz si: Bravo! Som na seba hrdý.
5. Vytvor si novú identitu
Pri vytváraní návykov sa často sústredíme iba na to, čo chceme dosiahnuť.
Návyky však môžeme ešte viac posilniť vytvorením novej identity. Vďaka novej identite sa môžeme sústrediť na to, kým sa chceme stať.
Ak si napríklad budujem návyk, aby som denne urobil 20 klikov, tak si môžem vytvoriť takúto identitu: Som človek, ktorý každý deň robí kliky pre svoje zdravie.
Keď sa mi nabudúce tie kliky nebude chcieť vykonať, spomeniem si na svoju identitu: Nechce sa mi, ale ja som predsa človek, ktorý…
Narušiť identitu je omnoho ťažšie, ako narušiť zvyk. Preto ti to dá tú extra dávku sily, ktorá ti môže veľakrát pomôcť.
Už vieš, ako si budovať návyky
Začni si vytvárať správne návyky, ktoré pozitívne ovplyvnia tvoj život.
Ak si tak ešte neurobil, stiahni si aj prehľadného sprievodcu, v ktorom ťa rýchlo prevediem celým tvorby návykov.
Príkladov pre užitočné minimalistické návyky nie je nikdy dosť. Podel sa v komentároch o svoje nápady. Aké minimalistické návyky odporúčaš ostatným?