Ako si vybudovať sebavedomie

A

Každý úspešný človek sa niekedy vo svojom živote musel naučiť, ako si zvýšiť sebavedomie.

Presne to vystihol aj Napoleon Hill:

Najdôležitejšou vlastnosťou pre úspech je sebavedomie.

Veriť nielen v to, že sa to dá, ale v to, že to dokážeš práve ty.

Preto najlepšie, čo môžeš pre seba urobiť, je naučiť sa, ako si zvýšiť sebavedomie.

Keďže Napoleon Hill je považovaný za otca literatúry o sebavedomí a osobnom rozvoji, poviem ti najprv jeho príbeh.

Ak chceš prejsť rovno ku konkrétnym krokom, ako si zvýšiť sebavedomie, klikni sem.

Kto je Napoleon Hill a prečo mám počúvať jeho mudrovačky

Napoleon Hill sa narodil v roku 1883 a vyrastal v Amerike ako tvrdohlavé a vzdorné dieťa. Jeho matka bohužiaľ zomrela ešte kým bol malý, a preto sa životom musel často prebíjať sám.

Po zavŕšení pätnástich rokov začal pracovať pre lokálne noviny vo Virgínii a zo svojich zárobkov si sám financoval štúdium práva, ktoré sa mu však nakoniec nepodarilo práve kvôli nedostatku peňazí dokončiť.

Miesto toho však mal vďaka práci v novinách možnosť urobiť rozhovor s jedným z najbohatších ľudí toho času, menom Andrew Carnegie. Ten si vzápätí Napoleona Hilla najal, aby napísal knihu o úspechu.

Andrew Carnegie totiž veril, že je možné nájsť univerzálny recept na úspech. Požiadal teda Hilla, aby vyspovedal 500 úspešných ľudí a vytvoril o tom knihu.

Tak sa začala kariéra Napoleona Hilla, počas ktorej napísal mnoho kníh o bohatstve a naplňovaní cieľov. Vždy zdôrazňoval dôležitosť osobnej slobody a našich rozhodnutí pre dosahovanie úspechu.

Napoleon Hill predal desiatky miliónov výtlačkov svojich kníh a je jednou z najznámejších osobností na poli motivačnej literatúry. Zomrel v roku 1970 zanechajúc za sebou obrovské množstvo inšpiratívnych textov, ktoré počas jeho života aj po ňom pomáhajú miliónom ľudí dosahovať osobné aj profesionálne ciele.

Jeho najznámejšie dielo Mysli a zbohatni je považované za jeden z najväčších bestsellerov histórie. Mal by si to mal prečítať každý, kto chce podporiť svoje pozitívne myslenie a nájsť inšpiráciu na ceste za dosiahnutím svojich cieľov.

Okrem toho bol Napoleon Hill veľmi populárny aj svojimi audio nahrávkami. Jedna z nich, The Science of Personal Achievement, mi veľmi pomohla v kritickej fáze nášho biznisu.

Na stiahnutieNapoleon Hill vo svojej audio nahrávke krásne vysvetlil, prečo je sebavedomie také dôležité. Stiahni si prepis nahrávky v slovenčine kliknutím sem.

A teraz sa dostávame k presnému návodu, ako si zvýšiť sebavedomie.

Z vlastných skúseností viem, že ak chce človek niečo dosiahnuť, musí neomylne veriť vo svoje schopnosti. Nezáleží na situácii, v ktorej sa nachádzaš. Ak si veríš, môžeš dosiahnuť čokoľvek.

Nezabúdajte, že na svojom sebavedomí musíte neustále pracovať. Niekto má to šťastie mať základ už z detstva, ale niekto na ňom musí neustále pracovať a rozširovať ho.

Dana Grófová z eKariéra.sk

Život je ako jazda na horskej dráhe – raz to ide výborne a vzápätí sa to rúti dolu. Preto sa priprav aj na ťažké chvíle. Raz prídu a záleží len na tebe, či budeš pripravený. Či si aj počas kritických chvíľ budeš veriť.

Napoleon Hill zhrnul v týchto deviatich krokoch, ako si zvýšiť sebavedomie:

1. Ako si zvýšiť sebavedomie vytváraním správnych cieľov

Musíš vedieť, kam smeruješ.

Musíš vedieť, čo chceš dosiahnuť.

Prečo ráno vstávaš z postele? Prečo si čítaš tento článok? Kam ťa to má doviesť?

Aká je tvoja vízia o najlepšej možnej budúcnosti? Ak ju ešte nemáš, zatvor oči a vytvor si jej prvú verziu ešte predtým, ako budeš pokračovať v čítaní.

Z tvojej ideálnej budúcnosti vychádza tvoj momentálny absolútny cieľ. Je to jeden z míľnikov, ktoré ti pomôžu tú budúcnosť naplniť.

Svoj absolútny cieľ musíš mať presne definovaný a vyrytý pred očami po celý deň, po celý týždeň, mesiac, roky. Non-stop. Musí to byť tvoja sila, keď prídu problémy. Tvoja opora, keď to s tebou bude hádzať ako na lodi v rozbúrenom mori.

Ak ešte nemáš jasný absolútny cieľ, jeho voľba musí byť tá prvá vec, ktorú budeš nasledovné dni robiť. Bez toho sa nepohneš ďalej.

Absolútny cieľ môže byť v krátkodobom alebo dlhodobom horizonte, ale musí to byť niečo, čím budeš dýchať, čím budeš žiť, na čo budeš myslieť pri jedle, pri umývaní zubov, pri šoférovaní.

2. Prepoj svoj absolútny cieľ s emóciami

Emócie sú súčasťou nášho pravekého mozgu. Spolu s pudmi sú tým najsilnejším nástrojom ovládajúcim naše konanie.

Ak prepojíš svoj absolútny cieľ so silnými emóciami, tvoje sebavedomie aj produktivita dostanú neuveriteľnú silu. Živo si predstavuj, čo budeš cítiť, keď svoj absolútny cieľ naplníš. Vži sa do toho, strať sa v absolútnej predstave toho jedinečného momentu, keď dosiahneš, čo si si vytúžil. Musia ti naskočiť zimomriavky, musíš to pocítiť v špiku kostí.

Potom si zase predstav, ako by si sa cítil, keby si zlyhal. Keby si nevenoval dostatočnú energiu svojmu absolútnemu cieľu a on by ti iba prekĺzol medzi prsty. Pocíť tú bolesť pri takej predstave a zapamätaj si ju ako výstrahu.

3. Spíš si odmeny, aké ti absolútny cieľ prinesie

Urob si jasnú predstavu o tom, čo ti naplnenie tvojho absolútneho cieľa prinesie.

Aké možnosti ti to otvorí? Čo tým získaš? Čo ti to umožní? Akú máš motiváciu, aby si to dokázal? Urob si zoznam toho najdôležitejšieho, čo ti to prinesie, až to zvládneš. Maj tento zoznam denne na očiach.

4. Obklop sa ľuďmi, ktorí ťa podporia

Sám môžeš byť silný, ale s tými správnymi ľuďmi budeš neporaziteľný.

Nájdi ľudí, ktorí majú tú výnimočnú moc, že ti dodávajú silu, podporujú tvoje sebavedomie a veria v tvoje schopnosti. Obklop sa spoločníkmi, ktorí sa na všetko pozerajú pozitívne, pre ktorých nič nie je nemožné.

Takí ľudia sú nesmierne dôležití v ťažkých chvíľach, ktoré určite raz prídu. Iba pozitívni ľudia, ktorým na tebe záleží, ťa udržia nad vodou, keď to budeš potrebovať.

5. Každý deň urob krok smerom k svojmu cieľu

Nenechaj prejsť ani jeden jediný deň bez toho, že by si sa aspoň o krôčik posunul bližšie k svojmu cieľu. To bude tvoj denný rituál, ako si zvýšiť sebavedomie.

Pamätaj na silu zotrvačnosti. Nikdy nenechaj žeravé želiezko svojej motivácie vychladnúť. Aj keby si vôbec nemal čas či energiu v daný deň, predsa len si nájdi aspoň minútu a pohni sa aspoň o kúsok!

Vždy je ľahšie urobiť ten jeden extra malý krok na ceste k absolútnemu cieľu, než sa snažiť opäť rozbehnúť, keď sa raz zastavíš.

6. Nájdi si spolubojovníka

Na zvýšenie motivácie a disciplíny má zásadný vplyv, ak máme blízkeho človeka, ktorý vie o tvojich ambíciách a spoločne s tebou sleduje tvoj postup na ceste za naplnením absolútneho cieľa.

Preto si rozhodne nájdi niekoho, komu veríš a komu sa zdôveríš s tvojím plánom. Daj takému človeku jasne vedieť, že potrebuješ, aby kontroloval tvoj postup a podporil ťa, keď to budeš potrebovať.

Aby ťa rozbehol, keď uvidí, že ti dochádza dych.

A v neposlednom rade, aby s tebou oslavoval všetky malé úspechy na ceste k naplneniu tvojho absolútneho cieľa.

7. Čítanie inšpiračných kníh o tom, ako si zvýšiť sebavedomie

Bez ohľadu na to, kam sa obrátim, každý úspešný človek dáva knihám obrovskú váhu.

Knihy sú nielen nástrojom na získavanie vedomostí, ale absolútne základným palivom pre plameň motivácie.

Nikdy nepodceňuj silu kníh. Čítaj človeče! Denne prečítaj aspoň desať strán kvalitnej motivačnej knihy. Robí to zázraky. Nemôžem to zdôrazniť dostatočne! Denne desať strán – uvidíš sám!

Ako hovorí Tonny Robbins, motivácia netrvá večne. Ľudia sa čudujú, že motivácia vyprcháva. Ale samozrejme! Keď sa pre niečo raz zapálime, ako môžeme čakať, že to bude trvať večne?

Je to, akoby sme si raz umyli zuby a potom povedali, že majú ostať navždy čisté. Tak, ako si zuby umývame každý deň, rovnako sa musíme denne starať o svoju motiváciu. A základom takej starostlivosti je čítanie.

Knihy sú jedným z najlepších spôsobov, ako si motiváciu denne obnoviť.

8. Nikdy neutekaj pred problémami

Problémy boli a budú. Je to súčasťou pokroku.

Kto nemá problémy, ani nežije. Rozdiel je v tom, ako sa k problémom staviame.

Úspešní ľudia pred problémami nikdy neutekajú. Prečo? V prvom rade každý odložený problém len naberá na sile. To znamená, že v budúcnosti nás bude stáť oveľa viac, aby sme ho vyriešili. Nesnaž sa teda problémom vyhýbať. Zober ich tak, ako sú. Nevzrušuj sa, neanalyzuj to, nesťažuj si. Miesto toho sa sústreď na riešenie.

Je to ako v kartovej hre – nikdy nevieš, akú kartu si vytiahneš – inými slovami, čo ti život pripraví. Má zmysel sa rozčuľovať nad tým, že ti nevyšla karta, alebo je lepšie sústrediť sa na to, aby si odohral čo najlepšiu hru s danými kartami? Nezabúdaj, že tá ďalšia karta sa môže opäť obrátiť a zrazu budeš víťazom. Nikdy nevieš, čo príde ako ďalšie.

Ak chceš získať náskok, začni za každým problémom hľadať skryté výhody. Ako povedal Benjamin Franklin, problém je len maskovanou príležitosťou. Pozeraj sa aj ty na život fakticky a objektívne. Problémy sú väčšinou len dočasnou prekážkou k pokroku. Ber to ako symbol, že sa posúvaš ďalej. Z každého problému si zober ponaučenie a pohni sa ďalej.

9. Zachovaj si pozitívnu myseľ

Iba jednu jedinú vec v tomto svete môžeme ovládať – a to je naša myseľ.

Napriek tomu väčšina ľudí tento unikátny dar ignoruje. Nielenže ju nevyužívajú vo svoj prospech, častokrát je pre ľudí dokonca príťažou.

Základom každého úspechu je pozitívne myslenie. Je to charakteristickou črtou každej úspešnej osobnosti.

Pozitívne myslenie z nás doslova vyžaruje.

Sebavedomie sa prejaví v reči tela, v komunikácií, v gestách, v slovách, v intonácií hlasu a v chôdzi. Keď máš sebavedomie vysoké, tak všetky aspekty, ktoré som vymenoval sú v harmónií a ty sa nesieš a žiariš. Máš zo seba dobrý pocit.

Akadémia rozvoja

Základom komunikácie úspešných ľudí je úsmev. Ako povedal Dale Carnegie, nielenže to odomyká dvere do sŕdc ostatných ľudí, ale taktiež to pomáha zachovať pozitívnu myseľ a naladenie.

Skús sa usmiať, keď si nahnevaný alebo nešťastný. Aj keď to bude sprvu nasilu, čoskoro uvidíš, ako sa táto fyziognomická maličkosť pretaví aj do duševného naladenia.

Zmysel pre humor ti pomôže zachovať si nadhľad.

Už vieš, ako si zvýšiť sebavedomie

Všetko, čo príde, zvládneš.

Stanov si cieľ, obklop sa správnymi ľuďmi, vyhrň si rukávy, vyčar úsmev na tvári a poďme na to.

Ak si tak ešte neurobil vyššie, stiahni si motivačný príbeh, ktorý ti ukáže, ako sa sebavedomie odrazí na úspechu.

Napíš v komentári, ktorý z deviatich krokov pre zvýšenie sebavedomia ideš vyskúšať ako prvý.

Dostaňme spolu tento článok k viacerým ľuďom. Zdieľaj tu:

O autorovi

Avatar photo
Ján Cibulka

Píšem o osobnom rozvoji a podnikaní na internete.