Ako si vytvoriť správny mindset

A

Úspech nikdy nie je výsledkom číreho šťastia – závisí na mnohých faktoroch, ale najviac ho ovplyvňuje správny mindset.

Mindset je nastavenie mysle. Je to spôsob, akým sa pozeráš na svet a robíš rozhodnutia.

Za roky v online biznise sme zažili úspechy aj pády, prekonali mnohé prekážky a veľa sa naučili. Za ten čas som mal tiež česť spoznať mnoho úspešných podnikateľov.

Začal som si u nich všímať určité podobnosti. Ich spôsob myslenia (mindset) má jasné pravidlá, ktorými sa nevedomky riadia.

Dobrou správou je, že tieto pravidlá sa dajú jednoducho naučiť. Každý ich môže využívať vo svoj prospech, čo pomôže aj ľuďom naokolo.

Úspešní ľudia majú takýto mindset:

  1. nesú zodpovednosť na vlastných pleciach,
  2. každé zlyhanie berú iba ako poučenie,
  3. nemajú strach z konkurencie,
  4. zakladajú si na poctivej spolupráci,
  5. vedome si udržujú motiváciu.

Základným predpokladom pre osobný rast je, že človek verí, že sa môže zlepšiť.

Skús sa zamyslieť, kto bude mať viac motivácie na sebe pracovať:

  • človek presvedčený, že talenty sú len otázkou cviku a dajú sa rozvíjať,
  • človek presvedčený, že talenty sú dané pri narodení a sú nemenné.

Odpoveď je viac než jasná. Ten prvý typ človeka má rastové nastavenie mysle a ten druhý typ má fixné nastavenie mysle.

Chceš zistiť, či je tvoj mindset dobre nastavený pre úspech? Urob si tento test.

Nasledovných päť oblastí ti pomôže tvoj mindset rozvíjať správnym smerom.

1. Mindset zodpovednosti

Každý úspešný človek berie plnú zodpovednosť za svoj život.

Ak sa niečo nevydarí, nebola to náhoda ani smola – zodpovedáme si za to sami. A naopak, keď dosiahneme úspech, je to opäť vďaka nám.

Denne robíme stovky rozhodnutí, ktoré určujú, akým smerom sa uberá náš život. Každým rozhodnutím, nech už hociako maličkým, sa nám život mení pred očami.

Zoberieme večer po práci do ruky ovládač od televízora alebo motivačnú knihu? Siahneme po balíčku čipsov alebo jablku?

Pri písaní tohto článku som si uvedomil, že rozmýšľam nejako takto: Napíšem ešte jeden odstavec alebo si idem pozrieť nejaké Youtube video?

Vydržal som a vďaka tomu tento článok teraz čítaš.

Málo ľudí si uvedomuje, že tie najmenšie rozhodnutia kúsok po kúsku menia život. Mnohí sú totiž na autopilote a rozhodujú sa podľa precedensov z minulosti. Inými slovami fungujú na nesprávnych návykoch miesto toho, aby si budovali tie správne. Ako sa z toho vymaniť?

Prvým krokom je zobrať do vlastných rúk všetku zodpovednosť za danú situáciu.

Nie vždy to je príjemné. Keď som budoval prvú digitálnu agentúru, bolo to jedno veľké trápenie. Zamestnanec robil svoju prácu s nechuťou, klienti neplatili za dodané služby a ja som balansoval na hrane bankrotu. Mohol som viniť zamestnanca, klientov, konkurenciu, čokoľvek. Ale to nikam nevedie. Pochopil som, že iba s prijatím plnej zodpovednosti môžem začať hľadať riešenia.

Keď som začal kopať hlbšie ku koreňom problému, ukázalo sa, že celá agentúra bola postavená na zlých základoch. Hlavnou myšlienkou bolo zarobiť – to je častá chyba mladých podnikateľov, z ktorej som bol vinný aj ja. Všetky rozhodnutia v agentúre odzrkadľovali tento nesprávny mindest a to nakoniec bolo hlavným dôvodom, prečo som sa rozhodol ju úplne zrušiť.

2. Pocit neporaziteľnosti

Po zatvorení agentúry som na čas stratil vietor z plachiet. Hlboko ma to zasiahlo. Pociťoval som sklamanie a zlyhanie. Dokonca som sa začal presviedčať, že podnikanie nie je pre mňa.

Úspešní ľudia však nepovažujú neúspech za zlyhanie. Naopak, berú to tak, že sa posunuli o kúsok bližšie k úspechu. Je to len lekcia, z ktorej si môžeme zobrať ponaučenie.

Každý neúspech treba brať len ako nový krok na ceste k úspechu.

Keď Thomas Edison pred svojim slávnym objavom urobil tisích chybných pokusov, jeden reportér sa ho opýtal, ako sa cíti, keď toľkokrát zlyhal. Edison odpovedal, že ani raz nemal pocit, že zlyhal, ale že to len chcelo tisíc krokov na ceste k vynájdeniu žiarovky. Tomu hovorím správny mindset.

Keď som si uvedomil, že zo zatvorenia digitálnej agentúry sa môžem poučiť a stať sa ešte lepším podnikateľom, získal som nový náboj energie a pustil som sa opäť do podnikania – tentoraz s úplne odlišným mindsetom. „Idem pomáhať ľuďom,“ povedal som si.

3. Zdravá súťaživosť

Zhruba v tom čase som sa dozvedel, že náš online kurz cudzích jazykov bol plne skopírovaný plagiátorom. Nemohol som uveriť vlastným očiam. Najviac má zarazila miera drzosti, s ktorou to bolo skopírované – od podobného loga, cez celú metodológiu, až po texty na landing page. Plagiátor si nedal ani trochu záležať, aby veci aspoň mierne pozmenil.

Podali sme žalobu, chodili na výsluchy, predostreli dôkazy. Ťahalo sa to pár mesiacov, ale nič z toho nakoniec nebolo. Plagiátor si veselo ďalej predával. Kto pozná kvalitu slovenskej jurisdikcie, nebude sa čudovať.

A vtedy som si uvedomil, že je to vlastne dar. Že teraz máme šancu ukázať, prečo sme originál, prečo sme jediní a najlepší. Otvorilo to v nás úplne novú dávku tvorivosti a energie.

Začali sme viac sledovať nielen nášho plagiátora, ale aj skutočnú relevantnú konkurenciu. Začali sme rozvíjať nové nápady, testovať, prichádzať s novými materiálmi pre výučbu, vytvárať si pevnejšie puto s našimi zákazníkmi. Nakoniec sme z toho vyšli silnejší ako kedykoľvek predtým.

Navyše sme pochopili, že mnoho konkurenčných firiem v skutočnosti nie sú naši nepriatelia. Presvedčili sme sa, že najväčšia sila prichádza zo spolupráce. A tak sme začali nadväzovať partnerstvá.

4. Mindset spolupráce

Cesta internetového podnikateľa sa vie veľmi ľahko zvrtnúť na osamelú púť. Vďaka kontaktom s ostatnými podnikateľmi sa môžeme navzájom podporovať a jeden od druhého učiť.

Rovnako to platí aj o spolupráci s freelancermi.

Na začiatku som mal pocit, že musím všetko robiť sám. Nevedel som si predstaviť, že by sa mohol nájsť niekto, kto by odviedol moju prácu rovnako dobre. Robil som si naraz programovanie, marketing na sociálnych sieťach, SEO, content building, podporu zákazníkom, spoluprácu s predajnými sieťami, nahrávanie, editáciu videa, tvorbu grafických podkladov, strih audio nahrávok, a v podstate všetko ďalšie, čo bolo treba.

Človeka to tak zahltí, že si ani neuvedomí, do čoho sa dostal.

Jeden deň som si úplne vyčerpaný uvedomil, že som vlastne nikam nepokročil. Produktivita na bode nula. Za celý odrobený deň práce som sa nemohol pochváliť žiadnym výsledkom. Naopak, počet úloh v mojom Todoiste bol ešte dlhší ako ráno.

Ukázalo sa, že takýto mindset ma nikam nedovedie. Nemôžem robiť všetko sám.

Začal som skúmať možnosti, ako si najať pomocníkov. Našiel som freelancerov, ktorí sa špecializovali na jednotlivé úkony. Chvíľu trvalo, než sme začali fungovať na rovnakej frekvencii, no keď sa mi podarilo presne vysvetliť, čo potrebujem, výsledky na seba nenechali dlho čakať.

Konečne som sa mohol zhlboka nadýchnuť a sústrediť sa na to, na čo sa podnikateľ sústrediť má – určovať smer vývoja svojho biznisu.

A keďže biznis sa prirodzene vyvíja ako na horskej dráhe – niekedy to ide hore, niekedy dolu – treba byť pripravený na divokú jazdu.

5. Sila motivácie

Výkyvy biznisu sa dajú prekonať len s pevnou motiváciou a o tú sa treba starať rovnako pravidelne, ako si čistíš zuby. Teda najlepšie dvakrát denne, ráno a večer.

Motivácia sa totiž vytráca a ak jej plamienok neudržujeme, veľmi rýchlo vie vyhasnúť.

Častým zvykom úspešných ľudí je pravidelne čítať. Nájdi si dobrú motivačnú knihu a prečítaj každý deň aspoň desať strán. Ak nemáš potuchy, kde začať, odporúčam Zázračné ráno alebo Kam sa podel môj Syr alebo Moc nášho podvedomia.

Po pár týždňoch uvidíš, ako ti čítanie motivačnej literatúry doslova mení život. Tvoje myšlienky začnú plynúť tým správnym smerom. Získaš viac energie a budeš môcť robiť lepšie rozhodnutia (napríklad ísť si zabehať) miesto rozhodnutí ľahkých (napríklad sadnúť si do kresla).

Začneš sa zodbúdzať s nadšenými očakávaniami pre nový deň miesto rozospatého prikrývania hlavy vankúšom.

Okrem čítania kníh je dobré podporovať svoju motiváciu pravideľným oslavovaním každého malého úspechu, vyjadrovaním vďačnosti za to, čo vo svojom živote máš, a pripomínaním si svojho cieľa.

Záver

Toto bolo päť dôležitých charakteristík úspešného mindsetu.

Pre zopakovanie: prijať zodpovednosť, učiť sa z vlastných chýb, nebáť sa konkurencie, rozvíjať spoluprácu a udržovať si motiváciu.

Napíš v komentári, ktoré považuješ za najdôležitejšie 🙂

Dostaňme spolu tento článok k viacerým ľuďom. Zdieľaj tu:

O autorovi

Avatar photo
Ján Cibulka

Píšem o osobnom rozvoji a podnikaní na internete.